Odbieranie i przyprowadzanie dzieci
Przedszkole przykłada dużą wagę do tego, by każde dziecko było w nim witane serdecznie i czuło się oczekiwane. Bardzo ważne jest, by rodzice nie spieszyli się, gdy przychodzą z dzieckiem do Przedszkola i poświęcili mu nieco więcej czasu – jeśli jest to możliwe. Koniczne jest, aby rodzic poinformował pracownika, że przyprowadził dziecko bądź je odbiera. Z powodów bezpieczeństwa prosimy, by zawsze zamykać drzwi wejściowe. Przyprowadzanie i odbieranie dziecka obowiązuje zgodnie z podpisaną umową. Każdą nieobecność dziecka zgłaszamy do godziny 8.00 telefonicznie lub ustnie. Rodzice/ opiekunowie mogą upoważnić określone pełnoletnie osoby inne niż rodzice do odebrania dziecka z Przedszkola. Takie upoważnienie powinno zawiera: imię i nazwisko rodzica/ opiekuna, serię i numer dowodu osobistego oraz imię i nazwisko dziecka. Takie upoważnienie obowiązuje w okresie danego roku szkolnego. Nauczyciel zobowiązany jest do wylegitymowania tej osoby. Upoważnienie pozostaje w dokumentacji Przedszkola.
Dzieci chore
Dzieci zakaźnie chore lub z gorączką pozostają w domu. Prosimy nie przyprowadzać dzieci przeziębionych. Katar to także choroba. Pamiętajmy o innych dzieciach i o niebezpieczeństwie zarażenia. W początkowej fazie choroby dziecko najbardziej zaraża kolegów. Prosimy o zgłaszanie nam wszystkich przypadków zachorowań dzieci na choroby zakaźne. Jeżeli dziecko źle się poczuje natychmiast Was o tym powiadomimy, dlatego prosimy, aby numery Waszych telefonów, którymi dysponujemy były aktualne. W nagłych przypadkach Przedszkole zapewnia natychmiastową pomoc przedmedyczną, nauczyciel wzywa pogotowie, z równoczesnym zawiadomieniem rodziców/ opiekunów. Przedszkole nie zatrudnia pielęgniarki i lekarza. Leczenie i udzielenie pomocy lekarskiej odbywa się w obecności rodzica. W Przedszkolu nie dokonuje się jakichkolwiek zabiegów lekarskich ani podawania farmaceutyków.
Żywienie
Żywienie w Przedszkolu to szalenie ważne wydarzenie. Wiąże się z zaspokajaniem elementarnej potrzeby biologicznej dziecka. Prawidłowe żywienie dziecka w okresie przedszkolnym to jeden z najważniejszych czynników gwarantujących zdrowie, prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy dzieci. Każdego dnia dzieci jedzą dwa smaczne posiłki: śniadanie i obiad, w których uwzględnione jest zapotrzebowanie dziecka w wieku przedszkolnym na białko, węglowodany, tłuszcze i witaminy. Zapewniamy państwa, że w Przedszkolu czynimy wiele starań, aby posiłki przygotowywane dla dzieci były smaczne, zdrowe, przyrządzone zgodnie z obowiązującymi normami żywienia Instytutu Żywności i Żywienia oraz Instytutu Matki i Dziecka. Potrawy są przygotowywane codziennie ze świeżych produktów dostarczanych na bieżąco. Podajemy dzieciom pokarmy zawierające najwyższe wartości odżywcze. W naszej przedszkolnej kuchni przygotowujemy domowe posiłki. Pani kucharka sama przygotowuje racuchy i naleśniki, wykonuje świeże surówki z warzyw i sałatki owocowe. Staramy się nasze jadłospisy urozmaicać i wprowadzać nowości. Stosujemy rozmaite formy zachęt do spożywania posiłków. Przede wszystkim nie zmuszamy do jedzenia, zachęcamy do próbowania potraw, których dziecko nie lubi, nie popędzamy, respektujemy diety oraz alergie pokarmowe.
Odzież
Ubiór dziecka przedszkolnego powinien pozwalać na swobodę podczas zabaw i zajęć. Proponujemy, aby dziecko było ubrane praktycznie i wygodnie. Odzież nie może krępować ruchów dziecka, a jej zakładanie i zapinanie nie powinno być dla dziecka zbyt trudne. Unikajmy spodni na szelkach lub z trudnymi do odpięcia guzikami. Najlepiej jeśli spódniczka lub spodnie są na gumce. Rękawy swetra lub bluzki muszą być łatwe do podciągania, a pod sweter dobrze jest założyć bluzkę z krótkim rękawem. Pantofle do chodzenia po przedszkolu powinny mieć gumowe spody. Buty i pantofle najlepsze są bez wiązania lub zapinane na rzepy. Jest to szczególnie ważne w przypadku maluchów, które chcą być samodzielne, a jednocześnie ich umiejętność samoobsługi nie jest jeszcze doskonała. Szczególnie jest to ważne podczas wychodzenia z dziećmi na spacery. Prosimy rodziców dzieci starszych o pozostawienie w szatni podpisanego stroju gimnastycznego. Prosimy również o zapasową bieliznę dla dzieci, szczególnie najmłodszych. Zwracamy się z prośbą o dostosowanie ubioru dzieci do panującej aury tak, abyśmy mogli jak najwięcej czasu spędzać na powietrzu.
Zabawki
Dzień zabawek – w pierwsze piątki miesiąca „wędrują” razem z dziećmi do Przedszkola ich ulubione zabawki. Bawimy się wspólnie, wymieniamy zabawkami, pomysłami i mamy specjalną okazję do większej integracji ze swoją grupą. W pierwszym tygodniu w ramach adaptacji do warunków przedszkolnych – dziecko może mieć przy sobie ulubioną zabawkę. Należy jednak pamiętać, iż przyniesiona zabawka z domu może ulec zniszczeniu lub zaginięciu.
Urodziny
W naszym Przedszkolu uroczyście obchodzimy urodziny naszych wychowanków. Jest to szczególny dzień w życiu każdego. W tym dniu przedszkolak – solenizant jest najważniejszą osobą w swojej grupie. Pozostałe przedszkolaki wykonują dla niego laurki, śpiewają piosenki i składają życzenia według własnych pomysłów. Solenizant częstuje wszystkie dzieci cukierkami, słodkościami zakupionymi przez rodziców.
Rodzice
Dla ujednolicenia oddziaływań wychowawczych Przedszkola i domu rodzinnego ważne jest, aby rodzice wiedzieli, co dzieje się w Przedszkolu i starali się w miarę możliwości uczestniczyć w jego życiu. Jest to bardzo ważne dla dzieci, bo w Przedszkolu spędzają większą część dnia, tu bawią się i cieszą, czasem smucą, odnoszą sukcesy i drobne porażki. Tym wszystkim chcą podzielić się z rodzicami. Chcemy, by dzieci czuły się u nas dobrze i bezpiecznie, by rodzice nie byli dla nas obcy. Zapraszamy na wszystkie uroczystości i imprezy odbywające się w Przedszkolu. O tym, co było lub dopiero będzie się działo możecie się Państwo dowiedzieć z informacji na tablicy w Przedszkolu i ogłoszeniach na drzwiach. Aktualności i zdjęcia będzie można również przeglądać na stronie internetowej Przedszkola. Serdecznie zachęcamy do uważnego czytania wszystkich wiadomości. Zapraszamy też na zebrania oraz konsultacje prowadzone przez poszczególne nauczycielki, gdzie można porozmawiać o swoim dziecku. Skontaktujemy się z Państwem także, gdy uznamy dodatkową rozmowę za konieczną. Współpraca pomiędzy rodzicami, a Przedszkolem powinna opierać się na szacunku, zaufaniu i otwartych relacjach.
Drogi Rodzicu!
Pamiętaj: żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze z uśmiechem.